Den här webbplatsen använder cookies för att ge dig en så bra upplevelse av webbplatsen som möjligt.
Genom att du fortsätter att använda webbplatsen godkänner du att vi använder cookies.

x
Romulus insamlingsbil

Sorteringsanvisningar för ambulerande insamlingsbilar

Otto, Rosk'n Rolls insamlingsbil för farligt avfall, och Romulus, insamlingsbilen för metallskrot åker runt i östra och västra Nyland och samlar in farligt avfall och metallskrot från boende och stugägare. Företag ska lämna sitt avfall till en avfallsstation. Kom ihåg att farligt avfall och metallskrot från privathushåll kan föras till avfallsstationerna under deras öppettider avgiftsfritt under hela året.

Lämna vänligen inte avfall på förhand till platserna där bilen stannar. Överlämna avfallet alltid direkt till insamlingsbilens personal.

Kom med farligt avfall till insamlingsbilen Otto

Insamlingsbilen Otto tar emot rimliga mängder farligt avfall. Blanda inte farligt avfall med varandra. Ta med det i originalförpackning eller -kärl eller förpacka det farliga avfallet i hela kärl och ange tydligt vad kärlet innehåller. Kom ihåg att stänga korkar och lock tätt.

  • spillolja, oljefilter och annat oljigt avfall
  • bilbatterier
  • målarfärg, lack och träskyddskemikalier
  • lösningsmedel, kylar- och bromsvätska, bekämpningsmedel, råttgift, växtskyddsmedel
  • fotokemikalier

Ta metallskrotet till insamlingsbilen Romulus

Insamlingsbilen Romulus tar emot ungefär ett personbilssläp med metallskrot per kund.

  • torra, tomma, öppna målarfärgs- och lösningsmedelskärl i metall med locken skilt för sig
  • bastuugnar (utan stenar och aska)
  • cyklar
  • bildelar
  • metallstycken och -rör, plåtstycken, takrännor i metall
  • övriga metallföremål

Höstturnén västra Nyland 31.8.-21.9.2020

Må 31.8 Raseborg
16:30-16:45 Snappertuna, Brandstation, Gamla kustvägen 658
17:15-17:45 Ekenäs, marknadsplanen, Flemingsgatan
18:00-18:15 Trollböle, Vesterby kiosk, Stamvägen-Trollbölevägen
18:30-18:45 Österby, föreningsgården, Österbyvägen 51

Ti 1.9 Raseborg
15:30-16:00 Prästkulla, föreningsgården, Nitlaxvägen 12
16:45-17:15 Bromarv, sommartorget, Vättlaxvägen-Lillnäsvägen
17:45-18:15 Tenala, Tenala torg, Sockenvägen 20
18:45-19:00 Hulta, Fylgia, uf-huset, Trollshovdavägen 29

Ons 2.9 Hangö
16:15-16:45 Staden, Kapellhamnen, Kapellhamnsvägen
17:00-17:30 Staden, gamla kexfabriken, Sandövägen 2
17:45-18:00 Täktom, skolan, Täktomvägen 432
18:30-19:00 Lappvik, SSAB Lappohjan tehdas, Hamnvägen 56

To 3.9 Ingå
17:00-17:15 Degerby, bybutiken, Degerbyvägen
17:45-18:15 Ingå kby, småbåtshamnen, Strandvägen
18:45-19:00 Västankvarn gård, mittemot lågstadiet, Västankvarnvägen 398

Må 7.9 Raseborg
16:30-16:45 Billnäs, KELMUs gård, Bruksvägen 10
17:15-17:30 Fiskars, torget, Åkerraden
17:45-18:15 Pojo kby, torget, Centrumpromenaden
18:45-19:00 Skarpkulla, muséet, Skarpkullavägen 301

Ti 8.9 Raseborg
15:45-16:00 Backgränd, Seppälä, Backgrändsvägen 660
16:30-17:00 Svartå, stadens depå, Lindersvägens och järnvägens korsn.
17:30-17:45 Grundsjö, ekopunkt, Grundsjövägen 99
18:00-18:30 Bäljars, besiktningsstationen, Ekenäsvägen 55
18:45-19:00 Lövkulla, kiosk, Dönsbyvägen 7

Ons 9.9 Sjundeå
16:30-16:45 Borgvik, föreningshuset, Östra Kungsvägen 148
17:00-17:30 Sjundeå st, ekopunkt, Flemingsvägen-Åke Tottsvägen
18:00-18:15 Näsby, Björknäs föreningshus, Näsbyvägen 922
18:45-19:00 Lappers, Västanlid föreningshus, Bäcksvägen 16

To 10.9 Lojo
15:15-15:30 Kärkölä, byahuset, Kärköläntie 1387
16:00-16:15 Ikkala, Ikkala skola, Koulutie 10
16:45-17:00 Leppäkorpi, folkets hus, Leppäkorventie 1022
17:30-17:45 Nummi, f.d. kommunhuset, Siipoontie 1
18:15-18:45 Saukkola, St1, Sammatintie 1
19:00-19:15 Koisjärvi, skolan, Retlahdentie 15

Må 14.9 Lojo
15:45-16:15 Lojoön, Paavola föreningshus, Pietilävägen 2
16:45-17:15 Virkby, svenska lågstadiet, Petter Forsströmsvägen 1
17:30-18:00 Ojamo, Citymarket (ekopunkt), Ojamoåsvägen
18:15-18:45 Keskilohja, mittemot Kerabits fabrik, Parkgatan 24
19:00-19:30 Lojo st, Mäntynummi skola, Tallåsgränd 5
19:45-20:00 Skräddarskog, föreningshuset, Muijalavägen 374

Ti 15.9 Lojo
16:15-16:45 Karislojo, Sale, Hakosenkuja 2
17:15-17:45 Sammatti, ekopunkt, Lönnrotvägen-Leikkilävägen
18:00-18:15 Karstu, skolan, Karstuvägen 1145
18:45-19:00 Routio, Routio skola, Barrskogsvägen 4
19:15-19:30 Aurlax, ekopunkt, Strandparken

Ons 16.9 Högfors-Vichtis
16:15-16:30 Högfors, torget, Tammelantie
16:45-17:00 Ahmoo, skolan, Maikkalantie 51
17:15-17:30 Haavisto, brandstationen, Vihtijärventie 647
17:45-18:00 Vihtijärvi, skolan, Kouluntie 41
18:30-18:45 Haimoo, skolan, Haimoontie 378

To 17.9 Vichtis
16:15-16:30 Vakola, P-platsen, Vakolantie 55
16:45-17:00 Vanjärvi, skolan, Haagantie 15
17:15-17:30 Jokikunta, skolan, Vanjoentie 29
18:00-18:30 Vichtis kby, busstationen, Helsingintie 26
18:45-19:00 Hiidenranta, Hiidenranta skola och daghem, Tiesmäenkuja 6

Må 21.9 Vichtis
16:15-16:30 Otalampi, Ruskopirtti, Vanha Porintie 661
16:45-17:15 Siippoo, Neste, Vanha Porintie 1371
17:30-17:45 Ojakkala, Auto-Nyholm, Lahdentie 1
18:00-18:30 Tervalampi, skolan, Tervalammentie 408
19:00-19:15 Nummela, ABC, Asemantie 2

Höstturnén östra Nyland 21.9.-3.10.2020

Må 21.9. Lovisa
16:20-16:40 Mickelspiltom, centrum, Gamla Vägen 2
17:00-17:20 Liljendalgården, P-området mittemot FBK-huset, Herrgårdsvägen 16
17:40-18:00 Skinnarby, Bygdegården, Tavastbyvägen 679
18:25-18:45 Kuggom, Furuborg, Lappträskvägen 492
19:10-19:30 Köpbacka, framför Corenso Oy Ltd, Patustensgränd 5
19:40-20:00 Valkom, butik, Vårdövägen 55

Ti 22.9. Lovisa
16:10-16:30 Pernå kby, kommunens lager, Veckasvägen
16:55-17:20 Forsby, tankstation, Forsbyvägen 2
17:45-18:05 Isnäs, café, Frimansvägen 4
18:30-18:50 Kabböle, småbåtshamnen, Kabbölevägen 1251
19:20-19:40 Sarvsalö, Byagården, Sarvsalövägen

Ons 23.9. Lovisa
16:15-16:30 Svenskby, servicestationen, Svenskbyvägen 9
17:05-17:25 Tessjö, plan, Centrumvägen 2
17:35-17:55 Märlax, f.d. butiken, Skärgårdsvägen 2
18:20-18:40 Tallbacka, brygga, Tallbackavägen 133
19:10-19:30 Fredsby, ekopunkten, Fredsbyvägen 50

To 24.9. Borgnäs-Sibbo
16:10-16:20 Halkia, ungdomsföreningshuset Kivistö, Pornaistentie 590
16:40-17:00 Kirkonkylä, Pormestarintori, Rantalantie-Kirkkotie
17:20-17:40 Jokimäki, skolan, Anttilantie 8
18:00-18:20 Södra Paipis, Paipis Centralbod, Paipisvägen 401
18:40-19:00 Norra Paipis, Widegård, Paipisvägen 1134
19:15-19:40 Tallmo, skolans P-område, Satotalmavägen 11

Fre 25.9. Sibbo
16:20-16:40 Borgby, sportplanens ekopunkt, Linnanvägen
17:00-17:20 Nickby, ishallens P-område, Idrottsvägen 2
17:40-18:00 Svartböle, IPS Muovi Oy:s gård, Svartbölevägen
18:20-18:40 Gesterby, f.d. brandstation, Gesterbyvägen 83
19:00-19:40 Immersby, brandstation, Immersbyvägen 578

Lö 26.9. Sibbo
9:00-9:25 Söderkulla, K-Supermarket, Järnvägsgränd 4
9:50-10:15 Box, motorcykelverkstadens gård, Spjutsundsvägen-Nya Borgåvägen 1545
10:35-11:00 Spjutsund, båthamnen, Spjutsundsvägen 963
11:30-11:55 Kalkstrand, grillen, Kalkstrandsvägen 585
12:45-13:10 Gumbostrand, bryggan, Gumbovägen 215
13:30-13:50 Sibbostrand, ekopunkten, Storörsvägen 25

Må 28.9. Askola
16:20-16:45 Vahijärvi, ungdomsföreningshuset, Hänninmäentie 114
17:00-17:20 Monninkylä, ungdomshuset, Helkamäentie-Vahijärventie
17:45-18:10 Kirkonkylä, Sale, Terveystie 2
18:30-18:50 Särkijärvi, f.d. butiken, Myrskyläntie 451
19:05-19:25 Juornaankylä, ekopunkten, Myrskyläntie 1201

Ti 29.9. Borgå
16:00-16:20 Veckjärvi, daghemmet, Veckjärvivägen 308
16:40-17:00 Vårberga, vid slutet av vägen, Havsvindsvägen 32
17:20-17:45 Huktis, ekopunkten, Huktisvägen-Ladugårdsvägen
18:05-18:30 Centrum, Keskuskoulu, Edelfeltbulevarden
18:50-19:15 Centrum, ekopunkten, Fredsgatan 20
19:35-19:55 Näse, S-Market, Hästskogatan

Ons 30.9. Borgå
16:15-16:35 Estbacka, värmecentralens P-område, Estbackavägen
16:45-17:05 Gammelbacka, Neste, Västervägen 6
17:25-17:50 Hammars, båthamnen, Hammarsvägen
18:10-18:35 Tolkis, mittemot allaktivitetshuset, Tolkisvägen 671
18:55-19:15 Emsalö, idrottsplatsen, Emsalövägen 644

To 1.10. Borgå
16:20-16:40 Siggböle, ekopunkten vid ungdomshuset, Venjärvivägen-Siggbölevägen
17:00-17:20 Illby, branddepån, Gamla Viborgsvägen 5-Sannäsvägen
17:40-18:00 Jackarby, mittemot FBK-huset, Jackarbyvägen 435
18:15-18:35 Sannäs, Hagaborg, Jackarbyvägen-Ylikevägen
18:50-19:10 Ylike, butiksbilens hållplats, Ylikevägen-Byvägen
19:25-19:40 Ebbo, Bygdebo, Ebbovägen 793

Fre 2.10. Borgå
16:00-16:20 Kerko, ungdomsföreningshuset, Savimäkivägen 4
16:40-17:00 Gammelby, föreningshuset, Karsbyvägen 112
17:20-17:40 Kungsporten, K-Rauta, Ryttmästaregatan 3
18:05-18:25 Hindhår centrum, f.d. servicecentral, Fallasvägen 1
18:45-19:05 Söderveckoski, idrottsplatsen, Näverkärrsvägen 8
19:20-19:40 Kullo, ekopunkten, Gamla Kullovägen 1
20:00-20:15 Svartbäck, f.d. Alenius gård, Svartbäcksvägen 189

Lö 3.10. Borgå
9:00-9:20 Humla, hundparken, Humlavägen-Rönnvägen
9:35-9:55 Tarkis, P-området vid bollplanen, Tarkisvägen
10:25-10:55 Bjurböle, vågstationen, Bjurbölevägen 276
11:15-11:35 Kråkö, f.d. brandstationen, Sjötorpsvägen 2-Kråkösvängen
12:00-12:25 Vessö, ungdomsföreningshuset, Vessövägen 191
12:40-13:00 Fagersta, Fagersta butik, Vålaxvägen 767
13:30-13:50 Tirmo, färjstrandens ekopunkt, Tirmovägen